Teema hinnang:
  • 2Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
500 SL, 1991, R129
krdi inseneridSmile))

ei, megalahe, et selliseid asju ka tehakse
ja juba praeguseks on kõva töö ää tehtud...
edu ja jaksu edaspidiseks.

ja et entusiasm otsa ei lõppeks...
Vasta
Jaa siis kui muu foorumi rahvas suvepäevadel õlut libistas olin mina tavotinippel.
Igatahes progress ikka vaikselt toimub. Sain lõpuks tehnilisse passi muudatused tehtud - ilutseb seal nüüd mootori kohal 5439 cm3 ja võimsus 350 kW ning all vasakus servas "ümberehitus" - üks etapp jälle läbitud.

Auto välisilmest on muutunud niipalju, et koos passi vahetusega läksid ka numbrid uued külge. Järgnevad paar lauset kuuluvad tõsi küll rubiiki autoomasooiharus (loe räige autopede), aga ausalt kes teist oleks loobunud kui näeb vanaema naabrimeest sõitmas IZ 412 millel numbrid 550 AMG ja ähvardab emexisse seda viima hakata. Saigi kevadel too isend ära ostetud ja mossegi on maal pidude käigus õiget hoogu tunda saanud.
[Pilt: aaok9.jpg]

Mootori juhtimisest on veel mõned kalad sees (loodetavasti saavad lahenduse) kuid õnneks sai lahenduse drosselklapi juhtimine - õnnestus uuema tüübi oma vana aju külge sobitada. Ja täitsa töötas kogu see kaadervärk. Ehk nüüd sama süsteem nagu varem - pedaaliga liigutad trossi mis omakorda potensiomeetrit ja viimase asnedi järgi liigutab aju siis drosselit.
[Pilt: bbnp3.jpg]

Öö saabudes sai ka esimene ring autoga tehtud - tõsi summuteid alla veel polnud vaid ainult kollektorid ja lamda anduri hoidmiseks mingid jupid. Kompressori ülerõhu klapp oli kinni (loe puhus rõhku). Teadsin et mootor on shut äkiline ja proovisin nii vähe kui võimalik pedaali anda, aga tulemust võite vaadata.
Tõsiasi on, et kõige muuga me arveastasime auto ehitamisel kuid silma vahele jäi asjaolu, et sellise autoga pole võimalik lihtsalt sõita (vähemalt kruusa peal) :help:. Lahendus on kas madalatel pööretel laadeerõhk täiesti maha võtta või siis süüdet hilisemaks keerata.
Praegu oli olukord kus 1 cm pedaali andes tõusis pööre võibolla max 2000 rpm võrra kuid ilmselt oli see jõud mis pööret tõstis, suht suur Rolleyes ja äkiline
Vabandan keelekasutuse pärast videos
http://www.youtube.com/watch?v=LnCmLSdJRv0
Äkki leian ühe video üles kus näha kuidas see mootor pöörde läheb, siis saab aimu mis toimub.

See nädal peaks cooleri radika kätte saama, siis vaja veel õhuvõtt meisterdada ning väljalase (hents just ütles hinna ja see oli valus). Raha nagu hakkab vaikselt otsa saama kuid mingit jama ka ei taha alla panna (jürgen @ valikute ees) :hump:
Hõbenool OÜ: Automaatkäigukastide hooldus (dünaamiline õlivahetus e. "kastipesu"), diagnostika ja -remont. Turbiinide taastamine.
www.hobenool.eu
5227858
Vasta
Tjah, oleks sa paar kuud varem väljalaske peale mõelnud. Es-tuningust vist pole mõtet hinnapakkumist võtta. Ma kuulsin, mis hinda Maksimilt küsiti torukolle eest. Ta vist maksis sellest pool, ikkagi rohkem kui see tänane pakkumine.

Kallis lõbu jah. Ma ei saanud täna ka oma mootorit käima. Võtsin VEMSi tagant, seisab laual ja hakkan seda lahkama. Surved olid korras ja küünlad, pihustid, poolid töötavad.

Aga tore näha su autot liikumas.
Vasta
Ai kui hea :biggrin:
Valges võiksid veel videosid teha....ja mis puutub süütesse/laaderõhku madalal pöördel siis unusta ära igasugune mahakeeramine :biggrin:
On aeg näidata inimestele et veidi järgi aidatud Mercedesed ikka ka liiguvad...
Mõnele üritusele ka masinat demoma millalgi plaanid minna? Smile

Vasta
Sulle on lihtsalt õhema tallaga jalanõusi vaja :evil:
Vasta
Väga mõnus autot liikumas näha, varsti saab loodetavasti korraliku väljalaskega veel lõpphäälestuse teha, ja mõned hj/Nm juurde kaConfusedmile:
Vasta
Mis siis suvel ka juhtunud on! Krt pole ühelegi klubiüritusele oma autoga jõudnud - põhjused on siin:
Jahutusradiaator lõpetas lepingu - kuumus ja aeg olid oma teinud ning seetõttu plastikosa ka ära murdus. Egas midagi uus vaja osta ju. Samuti on vahepeal intercooler valmis saanud. Kasutasin BMW jahutusradiaatorit (ostsin Lakiautost) - ning lasin sinna alumiiniumist vannid külge keevitada.
Suurus on ca (60-70) % jahusradiaatori pindalast. Asub ta siis kliimasüsteemi radiaatori asemel - valisin sellise mõõdu, et saaks originaal ventilaatoreid (2 x elektrilised) kasutada - kõik mahtus ilusti ära. Ning tundub, et toimetab hästi - isegi paremini kui originaal SL55 cooleri süsteem, sest sisselaske temp on madalam.
[Pilt: 14082008vp3.th.jpg] [Pilt: 21072008003lb7.th.jpg] [Pilt: 14082008001xr8.th.jpg] [Pilt: 14082008003ne3.th.jpg] [Pilt: 16072008tr4.th.jpg] [Pilt: 14082008004ps0.th.jpg]
Juurde sai ka mitu lõdvikut ning difusoor ostetud - originaalis on mul ju suur elektri ventilaator - kuid nüüd kasutan sellist mis rihmaratta külge kinnitub.

Auto liikus vahepeal üllatavalt hästi - esimesed kiirendused MÄRJAL pinnatud teel ja ütleme nii, et 120 km/h pealt sai ka veel kolmnurga põlema. Kuival asfaldil loomulikult oli kõvasti lihtsam sõita ja ei pidanud niipalju "mõtlema".

Eks see kõik oli jälle selleks et midagi saaks peeti minna.
Vasta
Kahtlused olid juba mootori peale tõstmisel: esimene kiirendus ja õlivarras lehdas karteri surve tõttu lihtsalt minema. Asjaosalised käisid välja kohe hulga teooriaid liiga suurest kiirendusest ning jumal teab millest - alates mootori loodis olekuga ning lõpetades karterikaane vaheseinte vajadusest. Egas midagi sõidame edasi - asi läks hullemaks. Pedaali muljudes ilmus juba sinist suitsu tahavaatepeeglisse. Lõpuks hakkas juba õhufiltri avast sinist suitsu välja ajama kui peale kiirendust gaasi maha võtsid.
Igatahes sõber mõõteriist andis aimu miks auto sisselaskes hulga õli oli ning mootor puterdas ja karteris surve oli.
[Pilt: 17082008668uv3.th.jpg]

Pill oli hõredam kui mingi vana sapaka mootor - täiesti kohvi noh.

Egas midagi - hasardist sai kella 7ni hommikul möllatud ja kõik lahti kistud. Pilt ei olnud ilus
[Pilt: 21082008735anb4.th.jpg] [Pilt: 18082008672aapd9.th.jpg] [Pilt: 20082008683fx2.th.jpg] [Pilt: 21082008717ch8.th.jpg]
Kõik kolvid/küünlad nii lõhkised muidugi ei olnud kuid pahadus oli ikka suur.
Ütleme nii, et ühel mu sõbral on nüüd reaalselt oma kontoris tuhatoos mille Silberist võib 13+ kiloga osta. Päris mitmed on veel tasuta saadaval, kes tahab Icon_biggrin
Tegelikult on asi naljast kaugel - plokk koos kolbidega maksab 240 kilo - kolb ise palvetamise ning lunimise teel on võimalik ka 9000 eest lunastada. Lisa juurde veel 16 küünalt kõiksugu tihendid, üks kõver väljalaskeklapp ja TÖÖ/AEG - esialgu tundub, et minu rahakotile on see mission impossible Eusa_pray.
Lohutuseks - ebays oli vahepealt terve mootor müüa http://cgi.ebay.de/Mercedes-Motor-5-5l-B....m14.l1318
Saksamaal pidavat ka veel üks firma olema kas neid plokke taasab - tegemist siis AL plokiga kus pinnakihilt on AL välja "söövitatud" ning allesjäänud SI omab siis häid libisemist.
Teine võimalus panna terasest hülsid ning tellida custom kolvid. Olen mõne kolvifirmaga suhelnud kuid ühest suust öeldakse, et mees otsi enne viga üles miks selline asi juhtus - viga ei ole kolvis vaid plahvatuses. Sellesti hoolimata on uute mitteoriginaal kolvide muretsemine suht raske - mõõt on selline värdjalik lihtsalt nii bore, compression height kui pin jne.

Eks nüüd tuleb "süüdlast" otsida (olen seda juba viimased kuu aega teinud), aga fakt on, et misk kuradi suur jõud on seda kolbi ikka peksnud.
Vasta
Tjah, krt ütleme kohe, et sitasti, väga sitasti.

Mina kuulsin sellest ringrajapäeva eelsel õhtul. Ma kohe aimasin, et midagi on peetis.
Ja see, et suitsu tagant välja lõi...tundus nagu turboauto.
Ei saand kuidagi õlipumba asi olla.

Aga selge on see, et kõvasti tuleb jebimist igal juhul.

Terashülss oleks ilmselt kõikse mõttekam (ka odavaim) + custom sepiskolb.

Ma võin sulle uurida sepakolbi, aga selleks jäta kindlasti 1 kolb alles - mõõtmiseks.

Mis klapid sel elukal üldse sees on? Mis materjalist?
Vasta
Klapid on minuteada kõige tavalisemad terasest jubinad.
Edit: minu arvates ei ole "kosmosest"
Vasta
Oh ei ole kerge ka Sinul see auto ehitamine....vaadates kahjustusi siis mul esimese mõttena kargas pähe siit samast foorumist üks topic, kus oli näidatud ühe v12 m120 mootori kapremonti. Seal olid samad kahjustused kolbidel/silindriseintel ja selle põhjustaja olevat olnud metsas süüde...(tõsi küll, orig juhtimise aga lihtsalt jagaja rootori torx polt vist lahti vms) ehk äkki ei toimeta Sul see 16 küünlaga süütejuhtimine päris nii nagu peaks? Vaevalt et seal midagi muud väga olla ju saaks. Teine võimalus on see et sulle müüdi juba selline mootor, mis mingil X põhjusel hakkas probleeme tekitama omanikule juba oluliselt varem.

Vaata asja helgemat külge, nüüd on põhjust tugevamad kolvid panna ja...Smirk

Vasta
Mootor ei ole ostetud vaid ise kokku pandud - jupid kas uued või tõesti väga heas korras. Aga märksõna on onu detonatsioon arvan mina ja päris suur hulk inimesi on samale järeldusele tulnud - eks kogu teemast ja "tõendusmaterjalidest" juba teine kord, siis kui pilt selgem ja asjaosalistega räägitud.
Aga ütleme siis nii, et lindistasin originaal SL55 süüdet ning võrdlesin seda enda VEMSil olevaga ja erinevus ikka on Icon_rolleyes. Ookeani tagused kompanjonid kes igapäevaselt selliste mootoritega tegelevad vaatasid samuti, et Nod ..
Vasta
Kolvide järgi oleks nagu põlenud mis saab tekkida süüte ajastusest.
Ühesõnaga soovin jõudu, et sa seda projekti põõsasse viska. Vaevalt sa seda kuulda tahad aga vigadest õpitakse, järgmine kord paremini.
Vasta
Tead, sinu jaoks peaks mingisuguse korjanduse tegema. et iga klubiline/huviline kannab sulle pisut toetust üle, loomulikult siis niipalju kui ise tahab ja sina kasutad seda oma äranägemise järgi oma metslooma taaselustamisel.

vastutasuks võiks olla see, et iga sponsoreerija saaks sinu loodud elukaga teha paar kiiremat ringi olles ise roolis ja tunda seda loomalikku ja taltsutamatut jõudu kapoti all märatsemas.

Aga läheb kuidas läheb, peaasi et ta sul ikka valmis saaks ja kestaks kaa. edu ja jõudu igatahes edaspidiseks. me kõik ootame huviga seda mis lõpuks välja kukub.
Vasta
Eks tore on kuula kui projekti ikka hea sõnaga toetatakse. Aga ma võin mürki võtta, et see auto hakkab veel üsna pea sõitma. Järgmine kevad pole probleemi sõita andmisega mõnele tublile kodanikule - lihtsalt rehviraha sooviks tagasi saada. Ei tea kui mitme ringiga need tagumised ära "sööb" Smile

Praegu on suurim mure selles, et selline väga paha olukord mitte mingil juhul uuesti ei juhtuks, proovin nagu lendur arutleda ja vaagida mis seal võis juhtuda kuid mõte liigub ainult ühes suunas, teadagi ...

Eks teatavatel põhjustel kiikan järgmine kord mõne teise seadistaja poole - Hents lubas siinkohal aidata. Valmis on ka vaadatud 4wd autodüno pink Tallinna Tehnikakõrgkoolis
[Pilt: 26082008tb6.jpg]


Juurde veel ka detonatsiooni andur http://www.kistler.com/do.productfinder....=P13xx.-.2 koos nurga lugejaga
http://www.kistler.com/do.productfinder....15xx.2614A ning siis lõpeb minu mõistus igatahes otsa - kui siis ka peaks midagi juhtuma siis...

Edit: kuna viimased maksavad väga palju raha siis ostma ma neid loomulikult ei hakka (TKTK omasid kasutan), kuid IN LIVE peaksid nad suhteliselt hea pildi andma mis silindris toimub.
Vasta
Jürgen, uurisin asja. Tallinnas pole miskit teha. Tuleb ikka Rootsi sõita, me käime pythoniga üks nädalavahetus seal kohapeal samuti ära, siis lihtsam asju ajada juba.
Privas räägime juba sellest konkreetselt edasi.
Vasta
Mõned pildid siis vahepealsest arengust. Enne mootori laiali laskmist sai korralik cooler tehtud. Toorikuks BMW radiaator (Laki Autost) - spetsialist keevitas otsakaaned külge koos vajalike torude ja nipplitega. Pole arvutusi teinud ja mõõtmisi korraldanud kuid usun et jahutab hästi. Eks siis kui mootor juba täistöökorras saab temp enne ja pärast laadimist mõõta ning järeldused teha.

[Pilt: 16072008tr4.jpg]
[Pilt: 92546635us4.jpg]
[Pilt: 31093121ub8.jpg]
[Pilt: 33470246nn9.jpg]
[Pilt: 21072008003lb7.jpg]



Sai ka uus jahutusradiaator ostetud kuna vana andis saba.


[Pilt: 14082008vp3.jpg]
[Pilt: 14082008003ne3.jpg]


Siin siis on väike galerii minu töödest septembris ja augustis koos paljude uute osadega. Igatahes 16 küünalt, tihendid, kolvid, plokk, üks klapp ja selle sooveldamine ning muidugi AEG mis selleks läks - huuh, jubedalt võttis ikka aega (mootr maha - mootor lahti - juppide hankimine - mootor kokku (krt 4 õhtut vist) - mootor peale)


AMG Enigne


Peale erinevate arvamuste (NGK tehas, spetsialistid Soomest, Kleemani Colorado "osakond" jne) ära kuulamist sai selgeks, et süütenurk oli mitte kõige parem sellele mootorile. Egas midagi, tuli ise "tuunima" hakata, et auto vähemalt sõitma saaks. Kolm õhtut ning R230 SL55 olid märksõnad koos vajaliku (lindistus)seadmetega ja tulemuseks olid 6 A4 paberit kus kirjas süütenurk, laaderõhk ning mootori pööre. Exceli abiga sai siis mingisugune tabel kokku klopsitud ning see ka teatud tegelastele ette näidatud. Arvati, et täitsa sobib kuid boosti ei soovitatud ikkagi eriti anda, enne kui täpne dyno koos seadistamisega seljataga on.

Siin ka kaks telefoniga tehtud videod. Esimeses siis üle 70% gaasi küll ei antud (kõrva taga on meeles, Kleemanni tehniku soovitus mitte eriti boosti anda).
Igatahes pill liigub kuid mitte eriti hästi praegu - käigukast annab ilmselt varsti saba (kuigi on 600se oma) kuid linnas on tore gaasiga kurvides korrigeerida. Jube järsk on ikka madalalt.
YouTube - R129 vs E270 CDI

YouTube - R129 AMG (500+hp) part 2
Vasta
Peab mainima, et SmTihhonovi ja hr Tauno Mõtsa autode jutustused panevad veidike eestlaslikku kadedust varjates kukalt kratsima, sest lugedes neid teemasid tekib küsimus miks ma sellist mitteoriginaal porri aretan, mitte ei aja taga eatut ilu. Aga mis teha, hobujõudude nälg on lihtsalt suurem praegu.
Tõsi tehnika poolest liigub mu SL aina eemale omaaegsest Stuttgarti projekteerimisjoonistest, aga lohutan ennast sellega, et proovin ikka MB varuosi pruukida. Tõsi päris igal pool see ka ei õnnestu. Mootori juhtplokk on ju näiteks mitte schwaablane ning sama juhtub ilmselt ka käigukasti töö organiseerijaga.
Teadupärast on praegu külge aretatud 722.3 tüüpi neljakäiguline. Iseenesest läbilibisemisega probleeme küll pole kuid originaalis käib mootori koormuse edastamine hõeredusega. Kompressor teadupärast on just selle saatanasigitise (hõrendus sisselaskekollektoris) eemaldamiseks, ning seetõttu ei taha kast kohe kuidagi minu auto all töötada. Samas kui kasutan hõrenduse saamiseks kopressori imupoolt - siis on jällegi tulemus vastupidine. Seal on liiga suur hõrendus. Ühesõnaga tulemuseks on kas käigude ülipikk sisse panemine või täielik vastand tugevate löökide näol. Viimane muidugi ei ole hästi tagasillale mõjunud ja seetõttu tuleb uus differ kindlasti muretseda.
Hea juhus viis mind aga programmeeritava käigukasti ajuni, mida mikidemaal tehakse. Lehekülge uurides selgus, et Mercedese kaste küll veel defaultina ei toedata (CAN süsteemide tõttu), kuid üle maailma heade foorumiskaaslaste näol juhatati mind meheni, kes mercedese selle musta kastikesega ilusti liikuma saanud. Tõsi mitte 100 % plug ang play.
[Pilt: tcu2.jpg]

Ilmselt olete juba aru saanud, et plaan on paigaldada 722.6 (5 käiguline automaat) oma autole. Kuna sellist kasti on nii alaates 2 liitiristest vabalthingavatest kuni tõsiste momendimontrumitele paigaldatud, siis tuleks valida just nimekirja lõpust. Sõelale jäävad AMG55, SLR, V12 bi turbo, AMG65 ning Maybachi kastid.  Esimene evib teadupärast originaalis alates 700 Nm ning rea lõpus olevad ca 1000 Nm. Kuna tegemist on hõbenoolte vaieldamatusse tippu kuuluvate mudelitega, siis võib ka eeldada, et nende varuosade hinnad on meeletud, aga mis teha.
Teoreetiliselt pidavat ka nõrgemad kastid (kasutades programmeeritavt kastiaju) hoopis suuremat pöördemomenti taluma kui originaalis, aga milleks aretama hakata. Seda on antud auto puhul juba küllalt teha saadud.
Kuna seadistamisvõimalusi on peaaegu lõputu (alates temeperatuuri graafikutest, ning lõpetades PVM signaaliga trahvo läbilibisemise protseni kirjutamisest), siis pidi teadjate sõnul kõige raskem kasti seadistamisel olema mercedeselik sujuvuse saavutamine. Raske aga võimalik. Jäängi sellele lootma. Näis millal, aga see suvi tahaks ikka autoga ka natuke rohkem sõita ning kui võimalik siis ka klubiüritustest osa võtta.
Vasta
Tjah Icon_razz mõni aeg tagasi sai klubikaaslase autoteemas laia lõuaga sõna võetud, et kardaanileevendi häda mind küll ei puuduta. Kerge pilt auto alla ja tulemus on näha. Mis liigub see kulub Smirk

[Pilt: leevendi.jpg]
Vasta
Sai tänu Edik-ule käidud Bi-turbo E500-t vaatamas ja mehaanik mainis, et neil pidas leevendi tiba üle 500 km. vastu.
Vasta


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  MB 200D 1991, W124 - Haasma Haasma 137 71,352 22-12-2023, 10:54 PM
Viimane postitus: Haasma
  W124, 300D Turbo, 1991 - Priit Priit 254 249,467 06-06-2023, 09:48 AM
Viimane postitus: Priit
  MB R129 SL500 Sport,1998, .Alar. .Alar. 46 36,278 22-08-2018, 04:55 PM
Viimane postitus: .Alar.
  MB 200E,1991.a. W124 Helkur 64 62,659 05-01-2018, 01:26 AM
Viimane postitus: kubilius
  MB 250TD 1991 S124 - Werewolf Werewolf 33 33,767 18-06-2017, 08:52 PM
Viimane postitus: renkss
  MB 560SEL 1991 a. W126 HotPapa 115 138,574 23-02-2015, 07:03 PM
Viimane postitus: HotPapa
  Minu E 500 Limited W124 martiini 78 79,146 05-12-2012, 03:11 PM
Viimane postitus: martiini
Wink MB 500 SEL, 1992, W140 - Marten Marten 64 73,766 15-11-2012, 10:55 PM
Viimane postitus: Karl
  MB 500 SEL 1986a. W 126 boysel 3 5,198 17-10-2011, 08:37 AM
Viimane postitus: HotPapa
  560_SEC, 1991 ralak 53 40,008 30-11-2010, 08:21 PM
Viimane postitus: ZE_KA



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne