Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anna hääl looduslike pühapaikade kaitseks
#1
Hiied, üksikud pühad puud, kivid, allikad ja teised põlised looduslikud pühapaigad on meie rahvuslikud pühamud. Meie rahva tavade kohaselt pühapaika ei ehitata ja seal ei majandata. Pühapaigas hoitakse rahu ja puhtust.

Puutumatud hiied on vanimad looduskaitsealad, mis koondavad tuhandete aastate jooksul kasvanud looduse ning asise ja vaimse kultuuri väärtusi. Hiied hoiavad paigamälu ja on põlisrahvaks jäämise kaitsealad. Ükskõik millise pühapaiga rikkumine puudutab iga põlisväärtustest hoolivat inimest ja on võrdsustatav rünnakuga isiku, rahvuskultuuri ja maa vastu.

Eesti riik ja selle kodanikud peavad tegema kõik endast sõltuva, et hoida möödunud, praeguste ja tulevaste põlvede pühapaikasid.

Lugege lisa ja andke oma toetushääl:

http://www.bioneer.ee/bioneer/kohalik/article_id-741

Seda üleskutset võib vabalt levitada.
Vasta
#2
Hiie nimetamine looduslikuks pühapaigaks on üsna huvitav lähenemine...Confusedilly:

Ma millegipärast arvan, et hiis kui pühapaik on püha peamiselt inimestele. Või on keegi näinud, et kiskja hiies ei murra või lehetäi puulehte ei järaks? Loodusel on oma ringkäik, mida inimene pidevalt oma tegevuse või tegevusetusega mõjutab. Mõni rohkem, mõni vähem.

Ma pole põhimõtteliselt ei maausu (pean siinkohal täpsustama, et mõtlen siinkohal kohalikke usundeid, mitte kitsalt Maausuna tuntud usundit) ega hiite vastane. Aga sellised kampaaniamaigulised kirjutised, mille stiil tuleb tuttav ette veerandsajandi tagant, on täna natuke naljakad lugeda... Seda enam, et enamus meist (ka mina) ei taha loobuda harjunud mugavustest (särts seinast, moobil õhust, pilt televusserisse otse kosmosest, vesi kah torupidi sisse-välja). Aga kirjatüki autorite soovitud KÕIKIDE pühaobjektide säilitamine piirab oluliselt nii omandi kasutamist kui pikemas perspektiivis ka meie hüvede kättesaadavust.

Mina oma allkirja sellele kirjatükile ei anna. Liiga pealiskaudne ja loosungeid täis.

Kuid mõne mõttega olen nõus:
* me peame säilitama mõned heas korras olevad hiied, et meie mälu ei kaoks. Seda ei pea tegema mitte riik ega valitsus, eesotsas aktsiisisansipiga, vaid just needsamad maausulised, kes antud hiit kasutavad. Raha selleks on võimalik leida, kas või KOP vahenditest.

* mitte iga künka otsa ei pea tulema suusabaas või särtsutuulik või kohaliku mahviapealiku loss...

*inimesed peavad rohkem sekkuma oma koduümbruses toimuvasse tegevusse planeerimise ja kavandamise ajal, mitte hiljem end ekskavaatorite ja kraanade külge siduma. Siis on juba hilja, õige aeg tegutsemiseks on varem.

Aga kes tunneb, et teemaalgataja viidatud kirjatükk temale korda läheb, kirjutage alla. Just selle viimase tärni vaimus...
Vasta


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Meeletuletus: tööohutus on teie kaitseks! v6sa 2 2,582 30-05-2012, 10:22 AM
Viimane postitus: v6sa
  Sihuke Rullnoka maitse on suus,et anna olla. Ur3o 31 16,085 30-11-2009, 11:56 AM
Viimane postitus: soo
  Videod: MB reklaamid (naljakad) ning 560 hääl Werewolf 4 5,848 06-09-2007, 09:34 PM
Viimane postitus: Werewolf
  Anna oma hääl MS Estonia vraki pinnaletõstmiseks Eric 21 9,409 16-10-2006, 05:12 PM
Viimane postitus: Huakanimasta



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne