Teema hinnang:
  • 7Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W123 200 [77'-] canyondrift
(19-01-2012, 09:58 PM)v6sa Kirjutas: Leidsite ka allika, mida tsiteerida...Retard Võidusõit ja igapäevaelu erinevad veidi. Küsige parem BRTurbo meeste käest, kes igapäevaselt neid reanimeerivad, mis on eluterve vile ja mis rikke tunnus... Sams, kui ikka kriiskab üle mootori, on kuri karjas.

Selgelt tuntavad lõtkud on igal juhul kurjast, Lihtsalt pahatihti on ristisuunas ruumi lõtkuda hoopis vähem, kui pikisuunas. Kuigi, see sõltub ka turbo ehitusest.

Aga mis me ikka vaidleme, soovin vanakese kõbijale tervist ja kannatust netikõvatate targutuste talumisel.Ninja Ning pane ikka sisselaskele filter ette - tööpööretel töötavasse turbiini lennanud kinnas teeb seal puhta vuugi... Ära küsi, kust ma tean.Paranoid

Ja vene traktorite turbod on tänapäevaste sõiduautode omadega võrreldavad?

Pidin selle lihtsalt ära ütlema. Lähme siinkohal sõbralikult lahku. Veelkord edu canyoudriftile!

(19-01-2012, 11:06 PM)l3gion Kirjutas: Ja vene traktorite turbod on tänapäevaste sõiduautode omadega võrreldavad?

Ning millise sisulise erinevuse poolest erineb kõnealune turbo näiteks CMD-62l kasutatud kõrvitsast peale suuruse? Mina näen kahte, kuid need ei mõjuta kompressoriosa, vaid kuumakoda.

Ei ole muutuvat geomeetriat, suure tõenäosusega veel ei ole õhku suunavaid labasid kompressorikojas, ei ole muutuva sammuga turbiiniratast (kuigi seda rõõmsalt pakutakseUnibrow). Muide, isegi varemviidatud jossi osadel kõrvitsatel olid külmakojas õhu liikumist parandavad passiivlabad olemas...
Mis puudutab vene turbode vilistamiskalduvust, siis osasüü siin oli ka kehvas valmistuskvaliteedis. Harva kestis turbo üle TH2-e (mis käis umbes 1000 mototunni järel, sõltuvalt mudelist ja koormusest). Tänapäeval tõuseb suur protest, kui turbo ei kesta mootori iga (nii 10 000 mh). Tõsi, seda siis korraliku kasutuse juures, lollkasutajad lasevad need ikka 100 tunniga pilbasteks. Ning põllutehnika turbod käivad märkimisväärse osa oma ajast kirsipunase hõõguse temperatuuril, erinevalt enamusest meie tänavatel liikuvatest autokõrvitsatest.

Aga teemasse ka. Ma olen aru saanud, et sellel kõrvitsal puudub hetkel BP juhtimiseks vajalik atribuutika. Mida teeb turbo, kui pööretelt gaas järsult maha lasta? Pidurdub maha või puhub kollektorisse ikkagi rehvirõhu võrra sisse?

Minu küsimus on ajendatud STfoorumis tekkinud arusaamast, et OM61x mootorid on nii uimase regulaatorkarakteristikuga, et tavakasutuse juures (originaalelementidega pump, modifitseerimata regulaator, võimsusekasv kuni 100%) ei olegi selle vidina jaoks vajadust... OM60x mootorid olevat sedavõrd äkilisemad, et suuremate kõrvitsatega hakkavad lõdvikud plaksutama...
Kell on peal, ei puhu sinna 2Bar'i juurde ära, isegi mitte korraks, 1.0Bar'i pole isegi kätte saanud.
Just sain auto müraisolatsiooni poolt parandatud. STP toodangu 15mm paks ja fooliumkattega poroloni või mingi säärane matt on parajalt jupeldatud ja tulemüüri ilustamas. Samas on seda ka nüüd logarite all ja osaliselt ka käigukasti tunnelis. Trassimüra tuleb vistist tõesti vähem sisse, vähemalt minu kõrv eraldas selle vähenemist. Turbot pole ka enam nii palju kuulda ja üldse, usun, et sai parem. Logarid ka korralikult uuesti alla pandud, uute kruvidega.
Kuidas kõrgsurve pumbal ALDA lahendasid?
(29-01-2012, 11:11 PM)hannes_s Kirjutas: Kuidas kõrgsurve pumbal ALDA lahendasid?

ALDA? Eusa_eh
Olen aru saanud, et tolle abil siis antakse rohkem kütet peale alles siis kui turbo on mingi rõhu tootnud. Tava pumbal seda pole. Et kui too ALDA süsteem külge visata, siis saab pumpa mehiselt peale keerata ja ei hakka madalatel pööretel koledalt suitsema. Kütuse kogust siis vähendatakse suretus kangiga pisut mootorit "suretades", õigel turbo pumbal muidugi näeb see ALDA süsteem viisakas välja aga saab ka ise lisada.
Hetkel uurin ka alles ise seda süsteemi ja pole veel kõigest täpselt aru saanud....
Siin mõned head pildid: http://www.superturbodiesel.com/std/show...858&page=3
Pole vajadust nii jõhkraks ülelaadimiseks, tegemist siiski igapäeva autoga millega regulaarselt ringi liigun ja ei taha asja päris hulluks keerata, nagu teises foorumis soovitati, et pane kaks turbot peale, et see nii mõtetu mootor. No hea küll, pange siis kaks, mina sõidan ühega edasi.
Tahaks kõigepealt siiski selle niimoodi ära paigutada ja tööle pista, et kütusekulu oleks talutav, minek oleks parajalt parem ja asi näeks kultuurne välja. Kipeltsõitmise masinat tuleb natuke teisest otsast alustada.

ALDA süsteem - mida vähem klappe ja vaakumtorusid seda vähem võimalust tee peale jääda, las see jääb rõhu 1,5Bar'i ja edasi juurde.
Põhimõtteliselt tekivad probleemid tühikäiguga kui pumpa liialt peale keerata (~3tiiru), seega see lisa klapp siis pisut suretab mootorit et tühikäik paigas oleks...turbo rakendumisel aga lastakse suretus täielikult maha ja korralikult kütet hakkabki peale tulema...sel juhul on ka selgemalt kiirendades tunda millal turbo ülerõhku hakkab tootma.
Kuna enne ülerõhu tekkimist annab tegelikult peale keeratud pump ülemäära kütet peale, siis ALDA muudab mootori ökomaks. Ise plaanin asja kindlasti ära proovida-juba lihtsalt proovimise pärast.
Kas pihustirõhu tõstmine ka plaanis on? Kus maani oleks üldse mõistlik see viia? Originaalis 115bar, reaalselt vanal pihustil langeb see~100-105bari peale, kas 120nele viimine on paras?
Pihustirõhku võiks idee poolest tõsta küll, aga siiski oleks ilmselt vaja suuremaid elemente mis kütust suruvad ja peale annavad. Pumbaga tegelevat inimest tean, need tööd ei ole odavad, aga usun täitsa, et kui viia pump ilusti konditsiooni, pihustite surved ja kütusekogused tasakaalu viia, pump ilusti seadistada, siis saab täitsa ühtlaselt töötava asja.

Täna -22 ei mõjunud autole hästi, hommikune käivituskatse luhtus, kuna hõõgküünalde kaitse oli ilmselt jälle läbi põlenud - mul on pencil style glow plug'se vaja, need spiraaliga pidid liiga aeglased olema ja üldse mitte töötama paraja efektiivsusega. Lõuna paiku aga sain auto käima, kaitse polnud õnneks läbi vaid lihtsalt vist midagi oli järele andnud, nt salongi lambi ühendus vms. Tahab juba pikemat käiamist ja starteriga mootori aitamist. Seda ilma soojendita. Garaažis nägin ka oma vana mootoriõli ja milline mesi see karteris on... Pole ka ime, miks keegi on oma väntvõlli pooleks käivitanud. Igatahes siin väga külmadega üritan võimalikult vähe liikuda, parem kui mitte üldse. Webasto ei teeks sellele autole halba...
Mäletan kuidas kuskil 2004. või 2005. aasta talvel suure pakasega oma W123 diisliga ka -30 kraadiga edukalt ringi sõidetud sai. Nipp oli päris lihtne - tund enne sõitu panin väikse soojapuhuri mootoriruumis käima, pärast käivitus masin poolest pöördest. Ma ei tea kui hea mõte see tuleohutuse suhtes on, aga efektiivne küll Smile
Tänaseks sõidetud turboga vistist 2000-2500km ja siiamaani on kestnud. Täitsa asine on nii isegi, tundub et kui nüüd vabalthingavaks tagasi teha, siis kiirenduse poolest tuleb küll masendus peale.
Vahepeal, õigemini see nädalavahetus sai tegeletud ka enda autoga natukene. Kõrvaldasin turbo õli äravoolu õrna õlilekke (uue tihendi näol), keevitasin kollektoris üle mõned märkamata jäänud kohad, vedasin jahutusvedeliku toru kultuursemalt kui ta seda enne oli ja nii lõppes üks päev...
Mõlemad päevad aga algasid sellega, et pidin auto käima sikutama - esimene laks mis arvasin et genekas on otsad andnud, aga et laadimise tuli ei põle siis välistasin selle hetkeks. Kuigi starter tõmmata ei jõudnud ja akulaadija lasi aku seest kahisema. Eile veel sain soojast peast auto ilusti käima, polnud nagu probleemi, kuigi täna hommikul tõmbas starter vaid pool tiiru ja kõik. Mõtlesin et õli liiga paks, ei jõua tõmmata, aga ei... Jälle sleppi, käima ja garaaži juurde, sees olles jätsin seisma ja starter ei näidanud enam absoluutselt elumärke, ei mingit plõksu ei midagi, siis oli selge, et viga starteris... Kuidas see aga kätte saada??
Egas midagi, jälle kollektor maha, turbo maha ja starter välja. Starteri seest vaatas vastu üpriski tolmune pilt, kus harjad polnud enam oma esimeses nooruses. Et viga harjades oli pani vähe muretsema - kust saada uusi... Aga siis meenus, et mul on ka teisi vanu startereid garaaži nurgas vedelemas ja lammutasingi mõned laiali. Sain ühe, vistist GAZ'i starteri seest ühed isased harjad mida pidin natukene kujult modifitseerima, et need minu starterisse istuks. Mõni tund tööd ja oli starter koos, näitamas häid elumärke. Õlitasin ja määrisin ära võlli otsad, puksid, puhastasin ja pesin mõningad asjad puhtaks ning panin starteri uuesti tagasi. Kui lõpuks kõik jälle kokku sain, siis rooli taha istudes oli imestus suur kui vaid korraks võtit keerasin ja auto juba käima läks, tundub et läks asja ette see töö ja vaev.
Turbo majanduse koha pealt sain viimaks ometi kätte võtta enda klaasriietatud detaili, mis ei tahtnud koost ära laguneda. Õhufiltri korpuse kaanega tegelesin mingi aeg, kus lihvisin pealmise osa enamvähem siledaks, pahteldasin ja kui nüüd veel paar tundi tööd seal kallal näha, siis saab korpuse ära värvida ja ilusaks teha. Mõte on ka panna üks katkine Mercedese märk korpuse peale, saaks vägagi eheda asja - umbes nagu originaali kui see audi ja rahvavaguni märk sealt maha freesida. Korpuse jaoks on ka toru veetud ja korraks panin ka kaane külge, kui filtrit sees pole, siis on hääl madalalt mehine ja jõudu täis, iseasi et KW siin nagunii palju ei ole. Filter ka kunagi sisse jõuab siis saab edasi tegeleda näiteks intercooleri paigaldamisega.
Ostsin ka uue radiaatori, läbi ei anna, hoiab vedelikku sees, mõned kärje osad on küll pudedad, aga ei ole hullu, vähemalt on nüüd normaalne tase koguaeg mootoris ja ei pea kartma et mõnikord kõrgemal pöördel või suvel temperatuur liiga suureks kasvab.
Täna sain ka aega et tegeleda enda autoga.. Mõni probleem siiski vahepeal on tekkinud, aga need lahendasin ka täna.
Esimeseks probleemiks oli natukene lekkiv turbo õlitustoru, mis lekkis seekord algusest, nimelt ei suutnud vist vaskseib end piisavalt tihedalt vastu korpust pressida ja sealt õli kuumenedes hakkas vaikselt välja tilkuma. Leke suur ei olnud, vaid sooja mootoriga, aga siiski paras, et korda teha. Panin uued seibid, pingutasin kõvemini ja jäi pidama.
Teine probleem ka seoses õliga, et karteri tuulutus mul lahti oli jäetud ja see mõningatel puhkudel suurematel pööretel ilmselt õli välja sülgab. Terve sisselaske kollektor, tagasein, aku ja asjad mis seal allpool on, olid õlised, samamoodi õlikadu oli vähe, siiamaani on veel norm sees. Selle jaoks tuli meelde, et teise projektika peal oli see süsteem lahendatud väikese filtriga ja kunagi nägin pilte, kus nn breather can-i kasutatakse. Turgatas mõte, et teeks endale ka. No mõeldud tehtud. Paras torujupp, sinna plekk ümber pinnida, kokku keevitada ja paari tunniga oli mul see kopsik valmis. Nüüd tuleb ainult kinnitused ehitada ja mõelda täpsem koht välja, kuhu see ära paigutada, üle värvida ja on asi valmis kasutamiseks.
Mootoriruumi pesin ka puhtaks sellest sodist mis sinna kogunenud oli ja ajutiselt kui kopsikut küljes pole panin selle filtri kohale kuhu ta käima peab, vähemalt nüüd ei pritsi iga hetk õli.
VW passati (92' 2.0 b3) õhufiltri kopsiku sain ka rohkem viimistletud kunagi, ehk siis praegu on asi pahteldatud ja krunditud, kunagi tuleb lõppviimistlus teha ja korralikult üle värvida.

[Pilt: 094098679ee899.jpg]
[Pilt: 0940986891ec18.jpg]
[Pilt: 094098695720dc.jpg]
[Pilt: 094098721d1470.jpg]
[Pilt: 09409872772130.jpg]
Ligi 1000km veel ja see auto minu käes läbi elanud 20kkm ja siiamaani vastu pidanud, kuigi on minu jaoks enne märkamata jäänud vead välja ilmnenud.

Üks viga on see, et mootor tahab ilmselt vahetust saada... Rõngad paistavad piisavalt kulunud olevat, et puhub rõhu karterisse ja sellega loobib mul isaselt õli karteri tuulutusest välja. (enne sellele tähelepanu ei osanud pööratagi kui sugulastele oma kapotialust näitasin ja õli pritsimise kohta küsisin) Selle tarbeks tegelikult see paak tehtud on ka, aga no mis seda mootori eluaja lõppemist ikka edasi tõugata. Rääkisin siimruz-iga, kuna tal on üks 240D mootor üle, seismas õues, äkki vean selle endale ära. Minul omal, kui on läbi juba rõngad, siis ka kolvid ilmselt, hülsid, saaled hakkavad vistist juba tiiru peale minema jne ja oleks hea kui saaks nt teise doonormootori kõrvale kus igasuguseid katsetusi teha. Saab näiteks kasvõi vl kollektori parema teha ja seda hulka hõlpsamini kui enne auto peal tehtud sai. IHI turbo on kuidagi aeglane või on see turbo niivõrd väsinud, et tootlikus hakkab kuidagi hilja või ootan ma lihtsalt asjast liiga palju.

Kui teise mootori kõrvale saan, siis ilmselt areneb turbo majandus edasigi, 0,8Bar-i on ikkagist vähe kuigi ta liigub paremini kui originaalis, siis ütleks nii, et süües kasvab isu. Tuleb otsida kuskilt püstine sisselaske kollektor, mis on W114-del ja vistist kuulduste järgi ka pakiautodel, mille lammutus peaks ka eestis olema.(Kui kellegil on teadmisi kus selline asi on või siis omab sellist kollektorit siis andku aga julgelt teada) Juurde paneks ka õliradiaatori jne, finantsilisest poolest nõuab vistist küll suuremat kopikat, aga elab äkki üle. Ideaalis intercooler, teine turbo, suurem väljalase, teine sisselaske kollektor, teha pumbamajandusega midagi, esialgu mootor korda teha ja üle vaadata. Mõttes on ka olnud W124 3.0 või siis 2.5D aga neid vist paraja hinnaga ei liigu, mis oleks ka töökorras - ega needki vist vileta jää Unibrow Modernsema mootori poole vaataks lihtsalt seepärast, et see vana mootor vistist ei jõua nii palju toota kui natukene uuem, ilmselt seepärast, et 616 mootorist ei saagi palju muud kätte kui juhulikult väga pumba kallale ei lähe - jõud õhust ja armastusest ei tule.

Kereliselt hakkab ka mõni asi välja tulema... Siinkohal nii endale kui teistele õpetus, et ei tohi kasutada kõige odavamat värvi mis on turul. Igasugune kivikokkupuude kerega lõppeb halvasti, samas on tekkinud mõningad kahtlased õhumullid... Ideaalis tuleks see auto suvel võimaluste korral üle värvida, seekord kas siis Glasurit rekkatoonidesse või siis sõiduauto värvi, aga ligi 2X kallimaga kui esialgu värvisin, ei nuta - äkki järgmine kord saab ilusamgi Thumbsup
Mõttes on ka mõlkunud ühe praeguse projekti doonori pealt saadud särtsu istmete paigaldamisele. Lahe lisa selline... Äkki ka el aknad ja el peeglid, kuna järele vaadates olid need päris lihtsa ehitusega. Signa ei teeks ka paha.

Mõttes mõlgub igasuguseid asju, kes teab kuhu need üldse kõik välja suudavad jõuda, aga kui juba päris peensusteni minna siis otsin ka BMW 2.5TD manuaalkasti, et maantepööret jumala eest alla saada, see 3000+ praegu on ikka liiga overkill, aga möödasõidu jaoks paras. Teise mootori pealt oleks jälle väga hea vaadata kuidas miski asi kokku saaks minna, parimal juhul jääks alles Mercedes-Benz sidurimajandus (va ketas) ja sidurikarter mille otsa poogiks mingisuguse muu käigukasti. Olen ka 124 oma peale mõelnud, kui on kellegil mõningaid mõõte jagada võrreldes W123-ga (saan ka ise mõõta) siis oleksin ka nende andmete eest tänulik.

Üritan vaikset teha, kõigepealt tahaks mootori saada ja siis vaatan edasi...

Samas sisemüra poole pealt otsin tegelikul taga korralikke esiakende tihendeid. Kuulda on kuidas tuul neist läbi vihiseb.

Jaanus
Tund aega tagasi saabusin just koju, järjekordne 2.4D mootor käru peal.
Mootori sain siimruz-i käest, kellel parasjagu selline kasutult seismas oli, nüüd vaatan kuidas asi töötab, säen asjad korda, panen maas käima ja uurin-puurin. Kui nüüd saaks mootori mis väga palju mööda ei puhu, siis oleks päris hea. Leiaks veel W114/115 2.0D või 2.2D sisselaske kollektori, siis saaks hakata natukene paremat paigutust parendama.
Eks näis, mõõdan surved üle, panen käima, äkki kisun alumise otsa lahti, vaatan saaled üle ja kui hästi töötab ja pumba ilusti paika saan siis rändab aiste vahele.
Viimased sõidud on näidanud et õliradiaatorit oleks ka siiski vaja, otsin ka seda.
(10-04-2012, 10:41 PM)canyondrift Kirjutas: Kui nüüd saaks mootori mis väga palju mööda ei puhu, siis oleks päris hea.

Kas poleks pigem mõtet üks mootor korralikult ära remontida, selle asemel et erinevaid laipu kokku osta ning loteriid mängida...?
Eks need vanad diislid on kõik oma 1mkm-i juba ära tiksunud...
Vaatasin, sellisele (4syl) venitab umbes 400ga juba elutähtsad organid (kolvid-hülsid-kaanetih) koju, pole nii hirmkallis ka.

Tere

Ma ei ütleks et see mootor päris laip oli. Seisnud on ta kaua nüüdseks. Aga mina selle mootori ajalugu tean ja miljon kilti ta sõitnud pole. Ning käivitus ka 20 kraadise pakasega ning õli ei söönud. Aga eks Jaanus kaeb ta ise üle. Sest pikk seismine kuram seda teab mis elu seal vahepeal seees elama on hakanud.

Siim
Mercedeste haige.Keeran oma hõbenoole rooli.
(11-04-2012, 08:23 AM)stihl Kirjutas:
(10-04-2012, 10:41 PM)canyondrift Kirjutas: Kui nüüd saaks mootori mis väga palju mööda ei puhu, siis oleks päris hea.

Kas poleks pigem mõtet üks mootor korralikult ära remontida, selle asemel et erinevaid laipu kokku osta ning loteriid mängida...?
Eks need vanad diislid on kõik oma 1mkm-i juba ära tiksunud...
Vaatasin, sellisele (4syl) venitab umbes 400ga juba elutähtsad organid (kolvid-hülsid-kaanetih) koju, pole nii hirmkallis ka.


Selle summa eest saaks ka juba remonditud mootori, mõnikord isegi koos autoga.
(11-04-2012, 10:30 AM)V126 Kirjutas: Selle summa eest saaks ka juba remonditud mootori, mõnikord isegi koos autoga.

Selle raha eest saab kellegi poolt kuuri all "remonditud" mootori. Mis on jälle puhas loto - ehk on tegija teadnud, mida teeb...Eusa_angel Aga äkki ei ole ka...Puke

Endale tegemiseks on tooriku avamine ja korrastamine pikas perspektiivis odavam lahendus, kui järjest paadiankrute ostmine. Aga loomulikult võib ka õnneks minna. Alles ju tuli Viking Lotot peavõit ka Eestisse...Rolleyes
Tervist. Tarvilik kollektor täitsa müügis , http://www.auto24.ee/used/1006421.
MB C123 230CE, 190D 2.5, 190E 2.3


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  MB 280CE -W123 - Kuldar Kuldar 176 165,492 18-04-2021, 10:11 AM
Viimane postitus: Kuldar
  Mercedes-Benz 230E, 1982, w123 - SIIM_S siim_sipsaka 79 70,597 21-07-2020, 06:00 PM
Viimane postitus: siim_sipsaka
  W211 E320 - canyondrift canyondrift 35 19,913 01-07-2020, 04:25 PM
Viimane postitus: ignar
  MB W210 E300 97' canyondrift canyondrift 57 51,803 11-03-2018, 11:07 PM
Viimane postitus: herki
  Minu Mercedes-Benz 230E, 1983, W123 ZE_KA 27 30,151 14-04-2013, 10:27 PM
Viimane postitus: Karl
  Minu 240d;´82 a;w123 vaatamind 14 12,204 05-11-2011, 12:35 PM
Viimane postitus: vaatamind
  Minu W123 merslane 5 6,921 03-06-2009, 01:30 PM
Viimane postitus: merslane
  MB, E 200, w124, 1994a HotPapa 10 9,645 18-10-2008, 06:47 AM
Viimane postitus: HotPapa
  MB, C 200 Kompressor, 2000, W203 rakk 3 4,644 17-09-2008, 12:21 PM
Viimane postitus: rakk
  Minu 200d, 1977, W123 110aab 6 8,862 14-05-2007, 10:12 AM
Viimane postitus: nordrainbow



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne