Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kas Eesti peaks fosforiiti hakkama kaevandama?
#1
Minu arust on olukord Eesti riigis üldjoontes mitte liiga optimistlike väljavaadetega. Kuigi valitsusjuht omal ajal demagoogitses 5 rikkaima riigi sekka saamise ja teadmistepõhise majanduse teemadel nagu reformikatel kombeks, siis tegelikult ei ole midagi paremaks läinud ja oht euroala perifeeriaks jääda väga suur.
Olukord muutuks, kui Eesti reaalselt midagi müüma hakkaks, mitte ainult allhanget svenssonile vorpida. Globaalselt Hiina ja India on kasvuteel ja USA ning euroala kokku varisemas maksimaalselt 15 aasta jooksul. Eesti peaks kiiresti fosforiiti hakkama aasiasse müüma, et olukorda veidigi parandada.

Vaadake näiteks araablasi (dubai, kuveit jne.), kellel naftapress töötab ning samal ajal kinnisvara vaikselt ümber maakera omandavad. Härrad sõidavad G mersudega (esiklaas toonitud) ja pole mõtet rääkida heaoluühiskonnast ning kõrgetest maksudest.

[Pilt: 1333439994542.jpg]
Vasta
#2
Araabias on nii tugev päikesekiirgus, et seal saad ka autos istudes nahavähi!
Ma homme räägin Ansipiga, tehku see fosforiidi tehing kähku ära!
Vasta
#3
Tehku oma ACTA ämbrikolin enne korda. Ma olin ka enne RE valija.
Vasta
#4
(05-04-2012, 09:31 PM)bemmimees Kirjutas: Globaalselt Hiina ja India on kasvuteel...
Eesti peaks kiiresti fosforiiti hakkama aasiasse müüma, et olukorda veidigi parandada.

Hiina kasvuteel olemine oli aktuaalne 20a tagasi - täna ei ole hiina keskklass enam nõus klaasi riisi eest suvalisi asju tootma, vaid nad tahavad ka inimese kombel elada ning verrarisid osta. Ehk hinnad neil tõusevad.

Teine asi on see, et kütus (ehk transpordikulu idast läände) kallineb sekunditega ning varsti pole enam mingit mõtet sealt siia kaupa vedada - pigem otsitakse euroopas oma vanad tööriistad välja ja hakatakse taas ise asju tegema.


Kolmas asi on see, et kuna bemmimehed ilmselt endiselt tolknevad soome vahet ja Ida-Virumaal 500€ eest kuus maa alla fosforiiti kaevandama ei kipu, siis tuleks Ukrainast umbes 50 tuhat kaevurit võõrtööjõuna sisse tuua...
Koos naiste, laste ja ämmadega.
Ehk Ida Virumaast saaks Odessa eeslinn.
Mis ei oleks üldse hea, sest bemmimeestel oleks siis elu läbi, kuna teed oleks veel rohkem aukus ja kuna bemm pärismaastureid (X nimelised parketikad ei lähe ju arvesse) ei tooda...Eusa_drool

Vasta
#5
Arvestades fosforiiditonni 200 dollarilist hinda ja Eesti 2,9 miljarditonnilist varu, millest pool on kaevandatav ilma keskkonnakahjudeta, siis palgaks alla 4000 euro kuus pole tõesti mõtet maksta. Selles osas on sul õigus.
Mis puudutab aga X5 maastikusuutlikust, siis ütleks, et see on täiesti piisav linnamaastur. Kes see ikka nii kalli masinaga kuskile kraavi ronib. Selleks võib ju osta mingi odava 3-4 aastat vana Land Cruiseri.
Vasta
#6
Nuh, võtame metsa maha, müüme kuhugi välja poolmuidu hinna eest.
Teeme suure augu, müüme sisu kuhugi, kus sellest väärtus luuakse.

Mis meile jääb, lage maa ja suur auk, heal juhul hais sellest, maitse põhjavette ja kellegi kolmanda isiku raske rahakoti jälg tühermaale?!

Mis me arvame siin, et kui me müüme Eesti mis iganes maavara, siis need kapitalistid seda riigi hüvanguks ka kasutavad - tutkit.
Sellest saavad kasu ainult need, kellel on head kontaktid, kes sinna teatud meestele piisavalt õigel ajal maksavad ja maa ressursi minema pumpavad, täidavad oma kukrud ja kurdavad veel takka ,et vaja mingit maksu tõsta, muidu ei tule välja sellega kuidagi.
Hiljem maksame omast taskust selle ka veel kinni, et see kuramuse kaevanduse kahju taastada jne...

Eesti rahvas moodustab Eesti Vabariigi.
Maa ja ressurss (vesi ja kivikesed selle põues) on Eesti Riigi oma, ehk Eesti rahva oma.
Jah, kõik maksab, ressursside Rahvani toomine maksab, aga kui kolmandad võtavad veel Puhta kasumi pealt dividende ja muid preemiaid välja, väljastpoolt normaalpalka, siis on see väär! Kogu saadud kasum (miinus töötaja ja tootmise kulu ja investeering) peaks minema riigi kassasse investeeringuna Riigi arendamisse, olgu see teadusarendus või järgmiste tootmisettevõtete loomiseks (mis loovad selles samusest kivikestest jne uut väärtust).

See mis praegu siin toimunud on, Kuidas Eesti panga, Elektri, Vee firmad tegutsevad - kas ei tundu väär?

See on minu arvamus.
Vasta
#7
Ei, eestlased peaks hakkama marmorit afganistanist tooma. Itaalias sai see otsa ja nüüd pole seda kuskilt võtta. 1 TRIPP REKKAGA AFGANISTAANI - 20 000€
Vasta
#8
Ma arvan, et ei ole mõtet rääkida mida Eesti tegema/müüma peaks. Tõsiasi on see, et tühi paljas meie jutt ei aita ja ega seal riigi eesotsas nüüd nii tainad inimesed ka pole. Küll nad teavad mida teha ja mida on üldse võimalik teha.
MB E320 CDI S211 Avantgarde '04
MB 250D W124 facelift '92 OM602.982 2.9 swap
Vasta
#9
Huvitav teema õlle kõrvale arutamiseks.

sinu välja toodud numbrid (200 taala tonn ja 2.9 jardi tonni) võivad ju karvamütsil silma särama lüüa, kuid ilmselt on seal mitmeid "AGA"sid.
- kui puhas ja väärtuslik meie kraam tegelikult on?
- mis maksab tema tonni kaevandamine (kui sügaval ta on, kui palju peab puhastama, kui palju peab kulutama keskkonna samaväärsena hoidmisele jne.).

Oleks väga huvitav lugeda sellekohast analüüsi.

Me ju ei taha eestist Naurut teha Smile http://en.wikipedia.org/wiki/Nauru
Vasta
#10
Fosforiit on ajalugu seltsimehed.
Üks märksõna, mille kõrval nii must kui kuldne kuld kahvatub - muldmetallid, mille ekspordi mahtu hinnatakse Hiina järel maaila suurimaks siinselt alal.
Aga see mängiti suures plaanis maha juba, mis on nii omane...lühiajaline huvi ilma tulevikuta...
“A Mercedes-Benz needs to look like a Mercedes-Benz. And another thing that’s just as important is harmonious model progression: the next model should never make the previous models look old.”
Vasta
#11
(01-02-2013, 01:17 PM)Rolz Kirjutas: Fosforiit on ajalugu seltsimehed.
Üks märksõna, mille kõrval nii must kui kuldne kuld kahvatub - muldmetallid, mille ekspordi mahtu hinnatakse Hiina järel maaila suurimaks siinselt alal.
Aga see mängiti suures plaanis maha juba, mis on nii omane...lühiajaline huvi ilma tulevikuta...

Jah, väikseid ja võimsaid magneteid elektroonikatööstus vajab aina rohkem ja rohkem.
Ostan vanu münte ja muud vanakraami.
Vasta
#12
Ma olen ennast pidanud alati suht poliitikavabaks inimeseks.
Kuid....
Mind häirib kõige rohkem EW-s, see, et kõik mõtlevad ennast kindraliteks ja maa-omanikeks.

A`la tuumajaam/kaevandus/tööstus,vms on vajalik, kuid mitte ometi minu valda/linna.

Krdi lollid. Iga asutus, mis vähekenegi on "ohtlik keskonnale", tehaksetänapäeva EU-s kolmekordse järelvalve all.
Ja see vinguja, kes on oma naabrusse mingi tehase/kaevanduse/tootmise rajamise vastu, võiks lõpuks aru saada, et mida lähemal see asutus temale on, seda rohkem saab tema küla/vald/linn rikkamaks. Nii otseses- tööjõud, kui ka kaudses- igasugused maksud.
P.S. Tuumajaama õnnetuse korral on eriti kasulik lähedal elada- vähemalt, kui pauk käib on mure kohe murtud, ei pea aastaid piinlema.

Edud.
Janek.
Pesuruumide ja saunade remont.
Aurusaunade ehitus.
W/C126 peenhäälestus. #w126garaaz
5 126 735
Vasta
#13
Mhhm, Janekil kahjuks totaalselt õigus.
Kui palju on olnud juhtumeid, kui on tahetud tuua mõnda suurtööstust siia maale, meil on know-howd, tipptasemel haridust, suht mõistliku hinnaga tööjõudu (mis kahaneb muidugi kiiresti), logistiliselt hea asukoht jne. Tullakse plaaniga välja rajada mõni tootlus, mis tooks sadu/tuhandeid töökohti, elu, sotsiaalsuse, KOV'i maksud jnejne aga siis tuleb kohe kiiresti sada/tuhat kohaliku "põlist elanikku" kokku ja hakkavad kohe üliagaralt allkirju korjama, küll saastab, lärmab, tolmab ja mida kõike veel. Ja ongi investeerimise huvi ära ehmatatud ja "osapooled" rahul, see on nii eestlaslik, kulutamisega riigi sektoris ja mitte-kõige-parema-kliimaga-põllumaandusega me kaugele ei jõua, kuigi nafta on vaja sisse osta ju Smile Eirti olukorras, kus ekspordiks läheb toormaterjal, mitte toode.
“A Mercedes-Benz needs to look like a Mercedes-Benz. And another thing that’s just as important is harmonious model progression: the next model should never make the previous models look old.”
Vasta
#14
(06-02-2013, 02:47 AM)Rolz Kirjutas: ...
Eriti olukorras, kus ekspordiks läheb toormaterjal, mitte toode.

See on peamine konnasilm. NIMBY-ga (Not In My BackYard) saab veel hakkama, kuna keskmine lärmaja pressib tegelikult vaid pappi välja. Õnneks suurimad kisajad on üsna odavalt ostetavad. Mäletate klassikat:"me kõik oleme ühtviisi müüdavad, mõni on ainult natuke kallim, kui teine..."

Eesti ei peaks hakkama fosforiiti kaevandama - täna saab selle eest vaid sente. Las hind tõuseb ja riik areneb - see vara on väärt kordades enam, kui täna Muuga sadamast lahkuva eest saab. Pealegi ei oska me täna isegi arvata, mida kümne aasta pärast tollest meil olevast fosforiidist tegelikult teha saaks.

Igatahes põllule väetiseks o selgelt ebaotstarbekas.

Mis aga põllumajandust üldisemalt puudutab, siis meil on ebaotstarbekas viljeleda Saksa mudelit. Aga on kultuure, mis meil kenasti kasvavad ja mille ilmastikurisk on madal. Vat nedest peamigi hakkama liha ja piima lüpsma, mitte silm rõngas sitta saiajahu tootma.
Vasta
#15
Tuumajaamaga see väike mure, et isegi elamuid ei suuda ehitusfirmad korralikult teha, praagi protsent on väga suur. Mul vägevate ISO paberitega ehitusfirma pani koolis 4 astmega treppi 3 korda uuesti kokku peale lahtivõtmist, enne kui astmed uuesti ühekõrguseks saadi Smile

Väike näide ka Venemaalt, kus tuumajaamade ehitamise kogemus ometi pikk.
http://www.epl.ee/news/valismaa/sosnovoi...d=55368006
(05-02-2013, 11:32 PM)janek126 Kirjutas: Ma olen ennast pidanud alati suht poliitikavabaks inimeseks.
Kuid....
Mind häirib kõige rohkem EW-s, see, et kõik mõtlevad ennast kindraliteks ja maa-omanikeks.

A`la tuumajaam/kaevandus/tööstus,vms on vajalik, kuid mitte ometi minu valda/linna.

Krdi lollid. Iga asutus, mis vähekenegi on "ohtlik keskonnale", tehaksetänapäeva EU-s kolmekordse järelvalve all.
Ja see vinguja, kes on oma naabrusse mingi tehase/kaevanduse/tootmise rajamise vastu, võiks lõpuks aru saada, et mida lähemal see asutus temale on, seda rohkem saab tema küla/vald/linn rikkamaks. Nii otseses- tööjõud, kui ka kaudses- igasugused maksud.
P.S. Tuumajaama õnnetuse korral on eriti kasulik lähedal elada- vähemalt, kui pauk käib on mure kohe murtud, ei pea aastaid piinlema.

Edud.
Janek.

Vasta
#16
Ega see, et firmale on väljastatud ISO kvaliteedi/juhtimisserdid, ei garanteeri seda, et see viimane lüli ahelas ehk töömees, kuhu maani on kõik koore nagunii juba ära koorinud, ööl ja päeval vahet teeb Smile Lõppahelas on keegi ülipisike alltöövõtja, kellelt selle raha eest oleks naiivne midagi paremat loota. See on Eesti elu, kus kahjuks on ainult hind/odavus määrav. Ja ma ei saa aru ka nendest kiunujatest ametnikest, kes on olematut tööd/saamatust/laiskust sellega välja vabandavad, et TULEB ju võtta ODAVAIM pakkumine - jah tulebki, aga mitte keegi ei keela sul kirjutada ette selliseid hanke tingimusi, mis tagaks kvaliteedi/kontollitud ajakulu jne...

Seda ei sa nimetada nostalgiaks, kuna ma olen liiga noor selleks aga ma olen kohati mõtlema jäänud, kuidas oli elu nõuka ajal korraldatud, just nimelt korraldatud.
Meil oli haridus, mis tootis seda, mida riik VAJAS, mitte tühja, sealt tuli know-how, tööjõud; oli tootmine, oli nn eksport (ok kindla ostuturuga), toorest sai kaup, see oli organiseeritud, mitte isetekkeline, maal oli ka elu, inimestel oli töö jne. Eh teoorias peaks olema see protsess toimiv tervik ka täna, kui suudetaks seda organiseerida. Suur miinus on kindlasti suure vennaliku turu puudumine Smile
Lihtsalt täna rapsitakse ilma tulevikuta tühja, kõik on hetkelise kasuahnuse ja kasu peal väljas, mõtlema natukenegi perspektiivi.
See liberaalsus ja nii vaba turumajandus ei ole vist siiski sobivaim mudel meie "kliimasse" Smile Samas ei saa ka unustada seda, et kõik homo sovieticused sai võimaluse äkki eraomandit omada, mis pani vist kõigil (siiaaami enamusel) käed värisema ja kasuahnuse tööle, ainult, et täna virutatakse sageli teiste eraomandit mitte ühist ehk "eikellegi ehk riigi" vara.

Ei taha ka üldse mitte poliitiliseks minna, kuid see, mis siin riigis täna toimu,b on väga küüniline ja kohtlane, kuid õnneks on hakanud seda jama aina rohkem ka päevavalgele tulema. Kuid jääb lohutus, et aeg parandab kõik Smile
“A Mercedes-Benz needs to look like a Mercedes-Benz. And another thing that’s just as important is harmonious model progression: the next model should never make the previous models look old.”
Vasta
#17
Firma kvaliteedijuhtimissüsteem on kasutu (st reaalselt seda ei kasutata), kui projektijuht püüab korduvalt üle anda vigast tööd. Elu on näidanud, et ka kvaliteeditingimused hankes ei hoia eemale mõningaid ilusa nimega firmasid (kes asuvad kohe pakkuma "paremaid" lahendusi). Samuti on aastate jooksul olnud kokkupuude vaid 2 omanikujärelevalvega, kes on ka veidi keerulisemas olukorras asjad kontrolli all suutnud hoida.

Aga selles on Sul sügav õigus, et kirumisest ja süüdistamisest on vähe abi ja väljakutsed tuleb lihtsalt ära lahendada.
Vasta


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Uus Autoseikluse Karikasari – Kesk-Eesti Karikas 2022 Minister 4 595 10-12-2022, 02:35 PM
Viimane postitus: Minister
  Eesti keel seadistuses Toiran 0 355 07-04-2022, 07:00 PM
Viimane postitus: Toiran
  Kumb siis on, kas 59kw või 65kw Lepz 11 1,137 04-12-2021, 03:33 PM
Viimane postitus: Lepz
  Vanatehnika Seiklussõit 5.0 – Lõuna-Eesti 09.01.21 Minister 1 1,214 10-01-2021, 12:58 AM
Viimane postitus: Minister
  Eesti automüügi eripära (vs Soome) nostromo 14 6,786 18-08-2019, 11:45 AM
Viimane postitus: hents99
  Kas kellegil on maanteeametis mõnda asjalikku ja mõistlikku tuttavat ametnikku? Werewolf 10 8,348 14-06-2019, 11:49 PM
Viimane postitus: Werewolf
  Kas keegi klubi rallikat saaks see nädal vedada Sõjamäelt Tondile indrek 1 2,375 09-05-2018, 03:22 PM
Viimane postitus: indrek
  Kas nüüd on siis lõplikult MB pensionäri auto kes sõita ei oska? marek 25 15,134 05-02-2018, 06:35 AM
Viimane postitus: .Alar.
  Go&Wax: Auto väljast puhtaks ilma, et peaks kasutama vett! goandwax 4 4,003 16-05-2016, 10:58 AM
Viimane postitus: goandwax
Question Kas keegi paigaldab elektrilist toonkilet? SGM 2 3,565 13-01-2016, 01:33 PM
Viimane postitus: SGM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne